Pneumatiky jsou důležitou součástí vozidla

Pokud jste někdy přemýšleli o jednotlivých součástech vozidla, určitě vás napadla kola. Jedná se o velmi důležitou součást každého vozidla, bez které bychom se u auta rozhodně neobešli. Zajišťují totiž styk s vozovkou a díky vhodnému tření potom dochází k pohybu automobilu.

pojďme se na pneumatiku podívat trochu detailně. Jedná se o vzduchem plněnou pružnou součást všech automobilů. Má tvar toroidu a je nasazena na vnějším obvodu kola jako takového. Patent na výrobu moderní, vzduchem plněné pneumatiky získal v roce 1888 John Boyd Dunlop. Avšak již v roce 1845 nezávisle na sobě zhotovil tehdy podobný vynález Robert Thomson, který však pro svůj objev nenalezl vhodné uplatnění. V době Dunlopa se již hojně vyráběla jízdní kola, proto mohla vstoupit pneumatika do popředí.

Dnes se již bez pneumatiky neobejdeme. Představují pro nás v oblasti motorismu stejnou samozřejmost jako například povinné ručení nebo havarijní pojištění. Vybírat je možno z obrovské nabídky, záleží pouze na vás, kterému výrobci dáte přednost. Při nákupu je však třeba znát určité parametry, o kterých se zmíníme v dalším textu.

Posted in Bezpečnost, Povinné ručení by admin at Únor 21st, 2011.

Comments are closed.